Otteluraportit

VIFK - JIPPO B 1-2 (1-1)

VIFK - JIPPO B 1-2 (1-1)

JIPPOn B1:t kävivät länsirannikolla pelaamassa VIFK:n (Vaasa) vieraana Ykkösen sarjapelin. Pojat taistelivat jippomaiseen tyyliin 1-2 voiton. Näin JIPPO B1 kauden tavoite säilyy "omissa jaloissa", kun syksyn sarjasta on pelaamatta vielä neljä ottelua. Ottelu oli tasainen ja samalla erittäin vaikea pojille. Kotijoukkue liikutti palloa nopeasti hyökkäyssuuntaan, mutta pojat puolustivat joukkueena tasaisen varmasti. Vaasalaiset myös prässäsivät hyvin korkealta, joten pelin avaaminen oli pojille erittäin vaikeaa. Siitä huolimatta JIPPOn pojat käyttivät maapaikkansa tehokkaammin kuin vastustaja.

Ensimmäisen maalin teki VIFK 19 minuutin kohdalla. Pojat nukahtivat tilanteessa ja kotijoukkueen liukas kärki viimeisteli tilanteeksi 1-0. Tästä peli jatkui edelleen tasaisena. Sitten JIPPO sai vaparin keskiympyrän yläpuolelta. Markus Swahne laukoi pallon kotijoukkueen maalivahdin alueelle, jossa se osui VIFK pelaajaan ja ajautui Saku Kuuren eteen, joka ei erehtynyt vapaasta paikasta. Näin tauolle mentiin 1-1 tilanteessa.

Toisella puoliajalla JIPPO sitten sai peliä osittain käyntiin. Kahdella vaihdolla ja muutamalla pelipaikkojen muutoksella poikien syöttöpeli alkoi toimia paremmin. Sitä kautta pelin painopiste oli välillä VIFK maalin edustalla, samalla nostettiin joukkueena prässäystä ylemmäs. Tätä kautta saatiin muutama maalitilanne, mutta VIFK puolusti myös hyvin. Sitten nukahti kotijoukkue 67 minuutilla. Saku Kuure avasi pitkällä pystysyötöllä Joona Pussisen puolittaiseen läpiajoon. Joona taisteli itsensä vapaaksi oikealle puolelle lähelle päätyrajaa, josta laukoi pallon pienestä kulmasta huolimatta takanurkkaan ja siten pojat johtoon 1-2. Loppu oli kovaa taistelua, mutta pojat kestivät loppuun asti ja näin voittivat pelin. Tästä on mukava joukkueen ajella kotiin päin Joensuuhun 3 pistettä mukana Vaasasta.

ERINOMAISTA POJAT! KOKO JOUKKUEEN TAISTELUVOITTO!

Tästä B:n Ykkösen syyskierros jatkuu su 13.9. vieraissa PS Kemi (peli pelataan Torniossa).

Maalit:
Saku Kuure 23 min 1-1
Joona Pussinen 67 min 1-2

Kokoonpano:
Miikka Naumanen (Mv), Tuomo Tolonen, Saku Kuure, Jussi Tolonen (c), Tuomas Kettunen (Samuli Myllyoja 41 min), Tommi Rautiainen, Joona Pussinen, Markus Swahne, Veeti Lehtimäki (Pyry Piitulainen 41 min), Antti-Eemeli Ahtilinna, Aleksi Nissinen.

Jalkapalloterveisin, HK