Otteluraportit

Jipon voittokulku Ykkösliigacupissa jatkuu – “99 prosenttia ei riitä”

Jipon voittokulku Ykkösliigacupissa jatkuu – “99 prosenttia ei riitä”

Jippo nousi tappioasemasta voittoon Ykkösliigacupissa, kun KäPa kaatui lauantaina Rantakylässä 2–1 (1–1). Kotijoukkueen osumista vastasivat Miro Turunen sekä Oskar Pihlaja. Voitto ei irronnut lopulta helpolla, mutta maalit ratkaisevat. Täydet kuusi pistettä kahdesta pelistä tarkoittavat sitä, että Jippo jatkaa oman lohkonsa toisella sijalla kolme pistettä ottelun enemmän pelannutta FC Lahtea perässä.

Avauskokoonpano: Piirainen; Haataja, Vesiaho, Mahugo (Forsman 46’); Viitaniemi (Koistinen 46’), Forss (Partanen 83’), Watanabe, Tykkyläinen; Turunen (Venäläinen 72’), Yoshi (Saarenkunnas 90’), Pihlaja.

Penkillä: Oikarinen, Kela, Montonen, Kinnunen.

1. jakso

Jippo aloittaa Joensuu Hope Areenalla terävästi. Oskar Pihlaja hankkii kolmannella peliminuutilla sivuvapaapotkun vasemmalta ja Nuutti Tykkyläinen keskittää vaaralliselle alueelle. Niklas Haataja puskee takatolpalta pallon maalin eteen ja KäPan selvittää sen vain vaivoin päädystä yli.

Pari minuuttia myöhemmin KäPa rakentaa hienon hyökkäyksen ja pääsee murtautumaan boksiin luvattoman helposti. Vieraiden Niklas Leinonen laukoo läheltä, mutta Pyry Piirainen ottaa tärkeän jalkatorjunnan ja Jippo selviää nipin napin ilman aikaista takaiskua.

Ottelun alku on rikkonainen ja molemmat joukkueet hakevat pallollista peliään. Vartin kohdalla Junnosuke Watanabe saa kuljetuksen päätteeksi jalan auki boksin takana. Putoava kuti putoaa kuitenkin pikkuisen liian myöhään ja kolahtaa ylärimaan.

Hetkeä myöhemmin Jipon toppari Valtteri Vesiaho lukee KäPa-puolustuksen lähettämän pitkän pallon väärin ja vieraille avautuu kaksi vastaan kaksi -hyökkäys. KäPan Yllson Likan kuljetus näyttää karkaavan päädystä yli, mutta pallo pysyy kuin pysyykin pelissä. Kahden syötön kautta vieraat löytävät keskeltä Mikael Pulkkisen, joka iskee KäPan 0–1 johtoon ohi voimattoman Piiraisen.

Jippo ei ole pallon kanssa tarpeeksi huolellinen ja turhan helppoja menetyksiä tulee liikaa. Varsinkin pallonhallinnan siirtäminen järjestelmällisesti vastustajan kenttäpuoliskolle tuottaa vaikeuksia. 24. minuutilla Jippo saa kuitenkin kulmapotkun onnistuneen pelinavaamisen jälkeen. Tykkyläisen keskitys kiertää sisäänpäin. Miro Turunen ehtii palloon ennen KäPan maalivahti Aleksi Piispaa ja nikkaa sen verkkoon. Jippo tasoittaa, peli on 1–1.

Kamppailu jatkuu vähän sekaisen tuntuisena. Jippo ei löydä ylimpiä pelaajiaan tarpeeksi usein ja vieraat puolustavat esimerkiksi Yoshin kokonaan pimentoon. KäPa sen sijaan hyökkää pallon kanssa vaarallisemmin. Vajaan 40 minuutin pelin kohdalla Niklas Leinonen on päästä jälleen nokikkain Piiraisen kanssa, mutta Eetu Viitaniemen hieno taklaus pelastaa tilanteen.

Vähän ennen puoliajan loppua Niklas Haataja puolustaa aggressiivisesti ylöspäin ja pelaa riiston jälkeen Oskar Pihlajan laukaisupaikkaan, mutta veto blokataan. Sen enempää puolittaisia tilanteita ei ensimmäisellä jaksolla nähdä ja tauolle mennään tasatilanteessa, johon Jippo ei voi olla pelitapahtumiin nähden kovin pettynyt.

2. jakso

Jippo suorittaa puoliajalla kaksi pelaajavaihtoa, kun Pasi Forsman korvaa puolustuksessa Karlos Mahugon ja testipelaaja Samu Koistinen oikealla laidalla Eetu Viitaniemen.

Kotijoukkue saa toisen puoliajan alussa hyviä riistoja, mutta sortuu samoihin synteihin ja menettää pallon liian usein suoraan takaisin vastustajalle. Pelissä on kuitenkin enemmän asennetta ja lupaavia aihioita alkaa pikkuhiljaa avautumaan.

57. minuutin kohdalla Jippo murtautuu oikealta ja Miro Turunen syöttää Pihlajalle pilkun tuntumaan. Tilaa on paljon, mutta Pihlajan laukaus suoraan syötöstä lentää reilusti maalista ohi. Vähän tämän jälkeen Haataja lähettää Pihlajan vauhtiin, mutta laukaus pompusta viuhuu taas ohi maalin, tällä kertaa lähempää.

Kymmenen minuuttia myöhemmin sama Haataja-Pihlaja-akseli on asialla jälleen. Haataja lähettää lähes identtisen pallon linjan taakse omalta kenttäpuoliskolta, Pihlaja ottaa pelivälineen haltuunsa ja jysäyttää tulisen laukauksen etuyläkulmaan. Aleksi Piispa KäPan maalilla ei voi kudille yhtään mitään ja Jippo siirtyy 2–1-johtoon.

KäPa ei tästä lannistu. Vieraiden Elias Kallio tekee hyvän tempokuljetuksen ja Jipon Lassi Forss vetää kaaren ulkopuolella mieheltä kylmästi jalat alta keltaisen kortin arvoisesti. Seuranneesta vapaapotkusta vieraat eivät Jipon onneksi saa mitään aikaiseksi.

72. minuutin kohdalla Jippo vaihtaa taas, kun Miro Turunen tekee hyökkäyksessä tilaa Eetu Venäläiselle.

Jipon toinen puoliaika on ensimmäistä parempi. Maalipaikoilla ei mässäillä, mutta puolustaessa paketti on tiiviimpi eikä KäPa pääse enää oikein mihinkään. Tästä pitää huolen ennen kaikkea vahvan ottelun pelaava Haataja.

Reilu vitonen ennen loppua tiukasti keskialueella töitä paiskinut Lassi Forss tulee vaihtoon ja Janne Partanen sisään. Partanen on aktiivinen, mutta myös Jipolla on hyökkäyskolmanneksella vaikeaa.

Lisäajalla päästään todistamaan pieni painimatsi Valtteri Vesiahon ja KäPan Willem Haapiaisen välillä, lappua katselevat torikokouksen jälkeen Jiposta Vesiaho sekä Partanen. Huolestuttavia uutisia kotijoukkueelle tuo Yoshin kipeän näköinen loukkaantuminen edeltäneessä tilanteessa. Santeri Saarenkunnas korvaa japanilaisen ja tulee pelaamaan viimeiset minuutit kellosta pois.

Jippo voittaa ja kolme pistettä jää Joensuuhun. Päävalmentaja Mikko Hallikainen on tyytyväinen, että vaikea peli onnistuttiin kääntämään tappioasemasta ympäri.

– Toisella puoliajalla aloimme toteuttamaan enemmän niitä asioita, joita tämänpäiväinen peli vaati, ja niiden kautta löydettiin myös keino voittaa. Etenkin kamppailupelaamisessa jäi parannettavaa, oltiin välillä villasukat jalassa, kun kaveri taas laittoi kaiken likoon. Se liittyy myös tietyllä tapaa sellaiseen kasvuun tämän joukkueen kohdalla – mikäli joku ajattelee, että olisimme “ennakkosuosikkeja" jossain matsissa, niin voidaan olla varmoja, että 99 prosenttia ei silti riitä. Vastustaja laittaa viimeistä pisaraa myöten kaiken peliin, jolloin meidän on myös pystyttävä parhaimpaamme, Hallikainen tuumii ottelun jälkeen.

– Isossa kuvassa ollaan kuitenkin menossa hyvään suuntaan ja palasia loksahtelee kohdalleen, tietenkin positiiviset yhteiset kokemukset edesauttavat siinä. Seuraavaa kohti siis.

Yoshin loukkaantumisen kohdalla Jippo taitaa onneksi selvitä säikähdyksellä.

– Iskun aiheuttama, todennäköisesti ruhjevamma. Ei siis pitäisi olla mitään sen pahempaa, mutta seurataan tilannetta, Hallikainen toteaa.

Videokooste ottelusta: https://www.youtube.com/watch?v=IplW1g67kus

Seuraava ottelu: FC Lahti - Jippo | la 22.2. klo 15.30 | Mukkula Halli, Lahti | Ykkösliigacup

Seuraava kotiottelu: Jippo - HJK Klubi 04 | la 1.3. klo 14.00 | Joensuu Hope Areena | Ykkösliigacup