Otteluennakot

Jippo haastaa lauantaina Veikkausliigan hallitsevan mestarin

Jippo haastaa lauantaina Veikkausliigan hallitsevan mestarin

Jippo pelaa lauantaina toiseksi viimeisen harjoitusottelunsa ennen huhtikuun alussa käynnistyvää Ykkösliigakautta, kun joukkue haastaa vieraissa hallitsevan Suomen mestarin Kuopion Palloseuran. Kuopion keskuskentällä pelattava ottelu potkaistaan käyntiin klo 14.00.

Jippo lähtee Kuopioon pieneltä ottelutauolta, sillä joukkueen hienosti alkanut taival Ykkösliigacupissa tuli päätökseensä toissa viikonloppuna välierävaiheessa, minkä myötä joensuulaiset eivät selvinneet viimeviikkoiseen finaaliin. Hope Areenalla pelattu välieräottelu KäPaa vastaan meni 90 minuutin jälkeen 1-1-tasatilanteessa rangaistuspotkukilpailuun, jossa helsinkiläiset olivat tällä kertaa etevämpiä maalein 2-4. Jipon maalin varsinaisella peliajalla viimeisteli hyvään vireeseen päässyt hyökkääjä Miro Turunen.

Kun maanantaina 6.4. Mehtimäellä pelattavaan Ykkösliigan avauskierroksen otteluun on aikaa enää kaksi ja puoli viikkoa, on Jipon harjoituskauden ohjelmassa jäljellä vielä kaksi sarjakauteen valmistavaa ottelua. Haaste on harvinaisen kova, sillä molemmissa Jippo matkaa Veikkausliigajoukkueen vieraaksi, kohdaten ensin KuPS:n ja sitten FC Lahden.

⁠– Kaksi kovaa matsia edessä, ja hyvä näin. Päästään ihan tosissaan mittaamaan, missä mennään ennen sarjakauden alkua. Totta kai puolustuspeliä ollaan tällä viikolla käyty enemmän läpi, mutta muuten luotetaan omaan tekemiseen ja lähdetään sillä haastamaan ja kilpailemaan, jo kahdeksannen kautensa Jipon edustusjoukkueessa aloittava laitapuolustaja Nuutti Tykkyläinen kertoo.

Kesällä 27 vuotta täyttävä Tykkyläinen on kuulunut Jipossa aina joukkueen avainpelaajiin, joka on kellottanut kaudesta toiseen ysikymppisiä ollen vain harvoin poissa kokoonpanosta. Viime heinäkuussa Tykkyläinen kuitenkin loukkaantui ja joutui katsomaan lähes koko loppukauden ajan joukkueen otteluita katsomosta. Viime vuonna kaksivuotisen jatkosopimuksen tehnyt juoksuvoimainen laitapelaaja teki kesken Ykkösliigacupin paluun Jipon avauskokoonpanoon.

– Pre-season on sujunut henkilökohtaisesti nousujohteisesti. Pitkän kuntoutuksen jälkeen olen tammikuusta asti pystynyt harjoittelemaan normaalisti, ja paluu kentille on tuntunut hyvältä. Pelituntuman kanssa on tietysti pitkän tauon jälkeen ollut hiukan hakemista, mutta sekin alkaa hiljalleen löytymään, Tykkyläinen toteaa.

"Pitää pystyä kestämään paine"

Kahtena edellisenä syksynä Veikkausliigan mestaruuspokaalia nostanut ja eurokentillä Konferenssiliigassa historiallisen pitkälle edennyt KuPS valmistautuu puolustamaan titteliään TPS:ää ja HJK:ta aiemmin luotsanneen uuden päävalmentajansa Miika Nuutisen johdolla.

Myös pelaajisto on ollut myllerryksessä, kun mainetekojen myötä kuopiolaiset ovat olleet kovaa valuuttaa siirtomarkkinoilla. KuPS tienasi talvella miljoonia myymällä avainpelaajiaan, joista Saksan Bundesliigassa pelaavan FSV Mainz 05:n kanssa sopimuksen tehnyt Otto Ruoppi tosin jatkaa vielä kuopiolaisten riveissä kesään asti kestävällä lainasopimuksella.

Ruopin ohella KuPS:n tutuista luottopelaajista joukkueessa jatkavat mm. itävaltalainen tähtimaalivahti Johannes Kreidl, ghanalainen laitapuolustaja Clinton Antwi sekä kaksi todellista seuraikonia; kapteeni Petteri Pennanen ja pelipaikalla kuin pelipaikalla viihtyvä Saku Savolainen. KuPS:n uusiin vahvistuksiin lukeutuvat mm. keskikenttäpelaajat Valentin Gasc (SJK) ja Niilo Kujasalo (IFK Mariehamn), Ruotsin mestarijoukkue Mjällbystä tullut laitahyökkääjä Calvin Kabuye sekä hurjan cv:n omaava ghanalaistoppari, mm. Saksan ja Sveitsin pääsarjoissa pelannut Kasim Adams.

Jippo-taustaa KuPS:n rosterista löytyy laitahyökkääjänä Liigacupissa peliaikaa saaneelta Eemil Tanniselta sekä joukkueen pitkäaikaiselta fysiikkavalmentajalta Mika Lähderinteeltä, joka toimi Jipon kapteenina pelaajaurallaan kausina 2006–2008 ja päävalmentajana kaudella 2014.

KuPS jäi kevään Liigacupissa lohkovaiheeseen, mutta edustusjoukkueen eurokiireiden vuoksi kolmessa sen viidestä cup-ottelusta kentällä nähtiin todellisuudessa Ykköstä alkavalla kaudella pelaava KuPS Akatemia. Konferenssiliigan pudotuspelivaiheessa puolalaisjätti Lech Poznan vei jatkopaikan talven siirtorumban ja europelien tiukkojen rekisteröintisääntöjen vuoksi kapealla kokoonpanolla pelanneista kuopiolaisista kahden ottelun yhteismaalein 3-0.

Edellisessä harjoitusottelussaan viime lauantaina KuPS kukisti IFK Mariehamnin Tampereella 2-0 Calvin Kabuyen ja Otto Ruopin maaleilla. Jippo-ottelun jälkeen kuopiolaisilla on edessä enää kenraaliharjoitus SJK:n vieraana ennen Veikkausliigakauden alkamista. Sopinee siis odottaa, että Jippo saa vuoden ensimmäisessä ulkokentällä pelattavassa ottelussaan KuPS:lta todella kovan haasteen.

– Päästään varmasti puolustamaan matalalla paljon ja etenkin pitkiä aikoja. Pitää vaan pystyä kestämään paine, ja kun saadaan pallo meille, niin pitää olla fiksu ja tehokas sen kanssa. Eka peli ulkona, mikä se antaa pienen lisämausteen, mutta toivottavasti päästään jo perjantaina Mehtimäelle vetämään valmistava harjoitus, Nuutti Tykkyläinen tuumii.

Videoennakko

Videoennakossa haastateltavana Miro Turunen:
https://www.youtube.com/watch?v=jsVEWyjNBiU

 

KuPS - Jippo
La 21.3. klo 14.00

Kuopion keskuskenttä

Sanomalehti Karjalainen näyttää ottelusta livelähetyksen, joka on katsottavissa tilaajille maksutta lehden verkkosivuilla. Lähetys alkaa klo 13.50. Ottelun selostaa Vihtori Tams.

Karjalaisen digi-tilauksen pääsee tekemään osoitteesta karjalainen.fi/tilaa tai kahdeksi päiväksi hintaan 5,90 euroa osoitteesta https://tilaa.media.fi/ml/mm_24h/karj_digi?utm_source=uutissivusto

 

Artikkelin kansikuva: Mikko Kalavainen