Otteluraportit

Jippo ja EIF tasasivat pisteet Mehtimäellä - "Hukkasimme sarjan vaarallisimman hyökkääjän boksissa kaksi kertaa"

Jippo ja EIF tasasivat pisteet Mehtimäellä - "Hukkasimme sarjan vaarallisimman hyökkääjän boksissa kaksi kertaa"

Jippo hallitsi kauden toiseksi viimeistä kotiotteluaan EIF:iä vastaan mielin määrin, mutta joensuulaiset joutuivat tällä kertaa tyytymään tasapeliin 2-2 (1-2). Jipon maaleista vastasivat avausjaksolla johto-osuman viimeistellyt Eemeli Honkola sekä toisella jaksolla ottelun viimeisen maalin tehnyt Jyri Kiuru.

Avauskokoonpano: Piirainen; Koistinen (89' Viitaniemi), Haataja, Vesiaho, Forss (77' Mahugo); Tainio (81' Forsman), Watanabe, Kikuchi; Kiuru, Honkola (89' Venäläinen), Pihlaja (77' Turunen).

Vaihtopenkillä: Vainikainen, Nuutinen, Sahimaa, Kinnunen.

1. jakso

Ottelu ehtii tuskin alkaa, kun Jippo on jo rikkoa kuparisen. Niklas Haataja suuntaa pitkän avauksen EIF:n rangaistusalueen edustalle, josta pallo pomppii hieman onnekkaastikin boksiin juoksevalle Jyri Kiurulle, joka pääsee kasvokkain maalivahti Ramilson Almeidan kanssa. Brasilialainen venyy kuitenkin jalkatorjuntaan, kun peliä on kulunut vasta 25 sekuntia.

Avausmaali syntyy 9. peliminuutilla. Jippo-toppareista tällä kertaa Valtteri Vesiaho avaa pitkänä tasan samaan paikkaan kuin Haataja ottelun ensimmäisessä tilanteessa. EIF-pakki William Grönblom voittaa Kiurun ilmakaksinkamppailussa, mutta puskee pallon suoraan Eemeli Honkolan ulottuville. Honkola napauttaa boksin edessä pomppivaa palloa tähdäten sen tarkasti vasempaan alakulmaan, ja huonosti sijoittunut Almeida jää vaille mahdollisuuksia. Honkolalle viides maali viiteen otteluun ja Jippo 1-0-johtoon.

Reilun 25 minuutin pelin jälkeen Lassi Forss laittaa vasemmalta laidalta boksiin diagonaalipallon, jonka Kiuru voittaa omille. EIF-puolustus blokkaa Maximus Tainion laukauksen, mutta hetkeä myöhemmin tämä saa pallon jälleen Kiurulta ja tsippaa sen maalinedustalle juoksun tehneelle Samu Koistiselle. Koistinen pääsee nokikkain Almeidan kanssa, mutta saa harmillisen huonon osuman palloon, jonka Almeida koppaa varmasti.

Puolen tunnin kohdalla Eemeli Honkola antaa vasemmalta laidalta matalan keskityksen maalin eteen, mutta Yoshiaki Kikuchi ei aivan ehdi takatolpalle viimeistelemään. Hieman tämän jälkeen koko ensimmäisen puolituntisen ajan ottelua hallinnut Jippo alkaa pelata huolimattomasti, mikä kääntää momentumin nopeasti EIF:lle.

Ensin 32. minuutilla vieraiden vasen pakki William Grönblom pääsee keskittämään vapaasti vasemmalta laidalta, ja oikea pakki Alexander Forsström pääsee yhtä vapaasti ohjaamaan maalin edestä. Forsströmin tuikkaus suuntautuu Jipon onneksi keskelle maalia, josta Pyry Piirainen koppaa sen helposti. EIF pääsee kuitenkin hyökkäämään Jippo-maalia kohti uudelleen heti seuraavalla minuutilla. Nasiru Mohammed pelaa pallon vasemmalta linjan taakse Santeri Steniukselle, joka siirtää sivuun Salomo Ojalalle. EIF:n tähtihyökkääjä huijaa Vesiahoa kääntämällä pallon oikealle jalalleen ja ampuu varmasti kauden 14. maalinsa.

Reilun 41 minuutin pelin jälkeen Jippo hyökkää rohkeasti, mutta menettää pallon ja EIF käynnistää nopean vastahyökkäyksen. Vierasjoukkue etenee muutamalla syötöllä, ja lopulta Mohammed harhauttaa pari pelaajaa boksin edessä ja pelaa linjan taakse oikealta nousevalle Forsströmille. Forsström jatkaa maalin eteen Ojalalle, joka pääsee viimeistelemään vapaasti tyhjiin jo kauden 15. maalinsa. Näin tauolle siirrytään Jipon puolen tunnin mittaisesta dominoinnista huolimatta EIF:n 1-2-johdossa.

2. jakso

EIF saa heti toisen jakson alkuun kulmapotkun, jonka jälkimainingit aiheuttavat sydämentykytyksiä joensuulaisyleisössä. Maalinedushässäkkä päättyy, kun Stenius puskee takatolpalta pallon maaliin. EIF:n ruotsalaistoppari Alexander Leksell on kuitenkin rikkonut Lassi Forssia Steniuksen puskua edeltäneessä tilanteessa, joten osumaa ei hyväksytä. Vieraat saavat toisen jakson alkuun vielä toisen tilanteen, kun joukkue saa vapaapotkun noin 25 metristä. Salomo Ojalan laukaus viuhuu kuitenkin hieman yli etuyläkulman.

Jippo ottaa jakson alkuminuuttien jälkeen jälleen ohjat pelistä. Hallinta realisoituu maaliksi 58. minuutilla, kun Forssin rajaheitto vasemmalta tavoittaa Yoshin, joka kirmaa pallon kanssa keskelle ja antaa loistavan passin linjan taakse Jyri Kiurulle. Kiuru tuikkaa oikea-aikaisen juoksunsa päätteeksi vasurillaan pallon varmasti ohi Almeidan tasoittaen tilanteen 2-2:een.

Heti seuraavalla minuutilla Forss katkoo omalla kenttäpuoliskolla ja käynnistää vastahyökkäyksen pelaamalla keskustaan Kiurulle, joka taas vapauttaa vasemmalta laidalta Honkolan. Honkola kuljettaa boksin reunalle asti ja syöttää EIF-puolustajan taakse ja Almeidan eteen laukkaavalle Forssille, jonka vasemman jalan laukauksen brassiveskari kuitenkin torjuu etukulmasta. Kymmenisen minuuttia myöhemmin Jippo saa sivuvapaapotkun vasemmalta. Yoshi keskittää boksiin, josta Forss puskee tolppaan, jonka kautta pallo kimpoaa kuin ihmeen kaupalla Almeidan syliin.

Jippo hakee sinnikkäästi voittomaalia ja pääsee vielä lisäajalla hyville paikoille. Ensin Almeida torjuu alakulmasta Kiurun puskun Pasi Forsmanin oikealta lähettämään sivuvapaapotkuun. Tämän jälkeen Niklas Haataja pääsee puskemaan Yoshin kulmapotkuun. Pallo jää pomppimaan puskun jälkeen maalinedustalle, mutta Almeida ehtii napata sen juuri ennen Kiurua. Erotuomari Miikka Haapakoski viheltää heti tilanteen jälkeen ottelun päättyneeksi.

– Aloitimme pelin todella vahvasti ja menimme johtoon, mutta mielestäni sen jälkeen aloimme pikku hiljaa tyytyä tilanteeseen, ja näytti yksinkertaisesti siltä, että hyvän olon tunne valtaa, jolloin on itsestäänselvyys, että keskittyminen herpaantuu emmekä ole ”varpaillamme” kuten kuuluisi. Menetimme pallon kaksi kertaa tilanteissa, joissa vähän ylihyökkäsimme isoilla riskeillä, ja sen jälkeen hukkasimme sarjan vaarallisimman hyökkääjän boksissa kaksi kertaa. Emme olleet tarpeeksi lähellä boksissa, ja tilanteissa, joissa menetimme pallon, nukuimme, Jipon päävalmentaja Mikko Hallikainen harmittelee.

– Toisella puoliajalla palattiin perusteisiin. Puoliajan alun jälkeen olimme jälleen mielestäni suvereeneja kentällä, mutta emme saaneet kuin yhden maalin aikaiseksi lukuisista paikoista huolimatta, ja tyytyminen oli tasapeliin, mikä ei tietysti ole se, mitä halusimme. Jätkät nostivat kuitenkin tasoaan toisella puoliajalla, johon olen tyytyväinen. Musta reilu kymmenminuuttinen ja Ojala olivat vain liikaa voiton tiellä. 

– Ensi viikolla lähdemme Turkuun, jossa tavoitteemme on pelata paras pelimme. Se vaatii elementtejä siitä, mitä nähtiin eilen reilun 75 minuutin aikana, mutta ennen kaikkea herpaantumisiin ei ole varaa, sillä haaste on sarjan kovin tällä hetkellä. Kuitenkin, jos muistan oikein, niin taidamme olla TPS:n kanssa 10 ottelun kuntopuntarin kärjessä, joten pelaamalla paras pelimme meillä on varmasti mahdollisuus kiusata isoista asioista pelaavaa kotijoukkuetta. Ja onhan Turussa aiemminkin onnistuttu mm. tällä kaudella, mutta kuten sanoin, se vaatii parhaan pelimme, muuten emme anna itsellemme mahdollisuutta, Hallikainen huomauttaa.

Ottelukooste: https://www.youtube.com/watch?v=MZ4s1AVEwcw

Seuraava ottelu: TPS - Jippo | la 27.9. klo 15.00 | Veritas Stadion, Turku

Seuraava kotiottelu: Jippo - KäPa | 4.10. klo 16.00 | Mehtimäki

Otteluraportit tarjoaa:


Artikkelin kansikuva: Mikko Kalavainen