Jipon uutena tapahtumapäällikkönä aloittaa tulevalla kaudella Marko Karjalainen, joka on aloittanut 1. maaliskuuta myös Jippo-junioreiden täysipäiväisenä toiminnanjohtajana. Edelliskausilla Karjalainen on vastannut edustusjoukkueen otteluissa VIP-puolen pyörittämisestä ja miehen side joensuulaiseen jalkapalloiluun on vahva.
– Olen pelannut futista Joensuussa melkein kaksikymmentä vuotta, olen Ratanoiden kasvatti ja pelannut lisäksi Jipossa, Riverballissa ja JoPSissa. Kaksi poikaani myös pelaavat Jippo-junioreissa ja joukkueenjohtajana sekä valmentajana olen ollut monta vuotta, Karjalainen kertoo.
Kokemusta tapahtumatuotannosta Karjalaisella löytyy reilusti. Hän on ollut muun muassa mukana järjestämässä Ilosaarirockia lähes kahdenkymmenen vuoden ajan ja työskennellyt VIP-osastolla Jipon lisäksi myös Kataja Basketin otteluissa.
Jipon ottelutapahtumia pitkään seuranneena Karjalainen näkee, että kehitystä on jo tapahtunut, mutta paljon tehtävää riittää vielä.
– Päätuote ottelutapahtumissa on tietysti joukkue ja itse peli, ja siinä mielessä tapahtuman taso on noussut joukkueen kanssa. Olosuhteet ovat myös kehittymässä ja on hienoa, että Mehtimäelle saadaan esimerkiksi vessa- ja pukukopit.
Karjalainen korostaa talkoolaisten merkitystä onnistuneen ottelutapahtuman järjestämisessä ja toivoo, että ensi kaudelle saataisiin kerättyä hyvänhenkinen talkoojoukko.
– Kaikki lähtee siitä, että saadaan tekijöitä kioskiin, lipunmyyntiin ja -tarkastukseen sekä järjestyksenvalvojiksi. On tärkeää, että talkoolaisten on mukava tulla töihin ja olla töissä.
– Ensi kaudelle on suunnitelmissa ehkä jotain pieniä uusia juttuja, kuten puoliaikakisaa sun muuta, mutta tärkeintä on laittaa ensin perustukset kuntoon ja lähteä siitä rakentamaan eteenpäin. Siihen pyritään, että voitaisiin Jippona tarjota yleisölle hieno kokonaiskokemus ja pitää viihdearvo mahdollisimman korkealla, Karjalainen päättää.
Jos juuri sinulla heräsi mielenkiinto tulla mukaan Jipon toimintaan vapaaehtoisena, katso lisätietoja täältä: https://jippo.fi/pages/jippo-aktiivit