Ykkösliigakauden 2025 toinen kolmannes päättyy lauantaina täyteen ottelukierrokseen, joka Jipon osalta tarkoittaa kotiottelua sarjassa seitsemännellä sijalla olevaa SJK Akatemiaa vastaan. Jipon kauden ensimmäinen lauantaikotiottelu potkaistaan käyntiin klo 16.00 ja siihen voi ostaa pääsylippuja verkkokaupastamme. Pääsyliput ovat ennakkoon ostettuna edullisempia kuin portilta.
Jippo oli viime viikonloppuna äärimmäisen lähellä napata kauan odotetun kauden ensimmäisen vierasvoittonsa Helsingissä, kun se meni PK-35:ttä vastaan 68. minuutilla 0-1-johtoon Jyri Kiurun puskumaalilla kulmapotkun jälkitilanteesta ja hallitsi pelitapahtumia maalin jälkeenkin. Kuten niin monta kertaa aiemminkin, johto kuitenkin suli lopussa, kun kotijoukkueen Eino-Iivari Pitkälä taiteili lisäajalla 1-1-tasoituksen.
– Jäi totta kai vähän kaivelemaan, sillä kolme pistettä oli täysin otettavissa mukaan Joensuuhun. Pystyimme parantamaan omaa peliämme toiselle puoliajalle paljonkin, ja mielestäni pelasimme hyvän jakson, niin totta kai harmittaa, että viime hetken maali vesitti sen sitten. Mutta otetaan toisesta jaksosta ja koko pelistä positiiviset asiat mukaan, niin eiköhän voittoja ala karttumaan, kärjessä pelannut Eemeli Honkola tuumii.
Tasapelin myötä Ykkösliigassa kuudentena olevalla Jipolla on vielä teoreettiset mahdollisuudet nousta sarjan toisen kolmanneksen päätteeksi viiden parhaan joukkoon, mikä tarkoittaisi yhtä kotiottelua enemmän loppukaudelle. PK-35 pitää viidettä sijaa kolme pistettä Jippoa enemmän keränneenä, ja helsinkiläisten maaliero on +7, kun Jipolla on -1. Jipon pitäisi siis voittaa SJK Akatemia murskalukemin ja PK-35:n hävitä TPS:lle niin ikään murskalukemin, että joensuulaiset nousisivat tasapisteisiin ja maalierolla PK-35:n ohi.
Lauantaina Mehtimäelle saapuva SJK Akatemia väijyy sarjataulukossa seitsemäntenä vain kaksi pistettä Jippoa perässä, samaten kuin kahdeksantena oleva JäPS:kin. Kaksi edellistä otteluaan voittanutta SJK:n reservijoukkuetta ei ole syytä väheksyä, voittihan se kotonaan Jipon aiemmin tällä kaudella. Lauantain vastustaja on erityisen tuttu yhdelle Jipon pelaajalle, sillä kuluvaan kalenterivuoteen asti vain SJK-paitaa urallaan kantanut hyökkääjä Eemeli Honkola oli viime kaudella SJK Akatemian maalitilaston ykkösnimi kuudella osumallaan.
– Mehtimäelle saapuu varmasti hyvin näytönhaluinen ja energinen joukkue, joka haluaa olla paljon pallossa ja on varmasti hyvin aktiivinen ilmankin sitä. Hyvin tyypillistä nuoren akatemiajoukkueen fudista siis, Honkola toteaa.
– Fiilikset ovat kyllä todella hyvät ja odottavaiset. On mukava päästä pelaamaan omaa kasvattajaseuraa vastaan, varsinkin kun kentällä on paljon itselleni tuttuja kasvoja, niin kyllä innolla odotan, että pääsen heitä vastaan pelaamaan.
Keväällä Irlannin Kerry FC:ssä pelannut Honkola on Jipon tuorein kasvo, joka liittyi joukkueeseen vajaa kuukausi sitten. 20-vuotias hyökkääjä debytoi vaihtopelaajana JäPS-ottelussa ja on ollut sen jälkeen kolmessa viimeisimmässä ottelussa avauskokoonpanossa alati kasvavilla peliminuuteilla. Vaikka Honkolan maalisaldo näyttää vielä nollaa, on hän päässyt hyvin sisään joukkueen pelaamiseen ja väläytellyt suurta potentiaaliaan.
– Pelaaminen on tuntunut hyvältä. Mielestäni olemme kyllä luoneet hyvin paikkoja sekä päässeet sinne viimeiselle sektorille, josta niitä maaleja sitten pystytään tekemään. Pientä viilausta vielä viimeistelyihin sekä niihin viimeisiin ratkaisuihin, niin hyvä tulee.
SJK:n reservijoukkue saapuu Joensuuhun uudessa komennossa
Kun SJK Akatemia isännöi kotistadionillaan Jippoa kesäkuun alussa, aloitti vierasjoukkue ottelun väkevästi ottaen pallonhallinnan itselleen, mutta tästä huolimatta kotijoukkue siirtyi 25. minuutilla johtoon Onni Hännisen osumalla. Jippo tuli hetkeä myöhemmin tasoihin Nuutti Tykkyläisen etukulmalaukauksella ja haki toisella jaksolla tosissaan voittoa.
Maaleja saatiin kuitenkin enää toiseen päähän. SJK:n Veikkausliigajoukkueessa normaalisti pelaava beniniläishyökkääjä Olatoundji Tessilimi hyödynsi 76. minuutilla Jippo-puolustuksen sekoilun vieden seinäjokiset takaisin johtoon, ja joensuulaisittain karun illan kruunasi nuori Aniis Machaal viimeistelemällä 85. minuutilla vastahyökkäyksestä loppulukemat 3-1.
SJK Akatemian otteluissa on tällä kaudella tehty paljon maaleja puolin ja toisin. Nuori akatemiajoukkue on voittanut sarjataulukon peräpään joukkueista KäPan kahteen otteeseen selvin lukemin ja kerännyt neljä pistettä niin SalPalta kuin JäPS:ltäkin, mutta sarjataulukon kärkiviisikkoa vastaan pelaamistaan kymmenestä ottelusta se on onnistunut saamaan vain yhden tasapelipisteen kotiottelustaan PK-35:ttä vastaan.
Vieraskentällä SJK Akatemia on viimeksi voittanut toukokuussa KäPan. Joukkue on hävinnyt neljä edellistä vierasotteluaan, joissa se kohtasi TPS:n, PK-35:n, HJK Klubi 04:n ja EIF:n. Kotikentällään seinäjokiset ovat sen sijaan voittaneet neljä viidestä viimeisimmästä ottelustaan. Toissa viikolla SJK Akatemia jyräsi JäPS:n 4-1 ja viime maanantaina SalPan 3-0, joten joukkue matkaa Joensuuhun kahden voiton putkessa.
Akatemian puolustuslinjassa on näissä voitto-otteluissa nähty SJK:n Veikkausliigajoukkueen pelaajista loukkaantumisjakson jälkeen pelituntumaa hakeva kapverdeläinen toppari Kelvin Pires sekä laitapuolustaja Gabriel Oksanen, joiden lisäksi puolustusta on vahvistanut SJK:n tuoreimpiin hankintoihin lukeutuva irlantilaistoppari Josh Okpolokpo.
SJK Akatemian miehistö pelasi maanantaina uudessa komennossa, kun vetovastuuta kantoi ensi kertaa uusiin haasteisiin suunnanneen englantilaisen Ash Civilin viime viikolla joukkueen päävalmentajana korvannut portugalilainen Paulo Lopes. Pelaajaurallaan Lopes toimi pitkään maansa suurseuran Benfican varamaalivahtina päästen myös nostamaan lukuisia pokaaleja. Valmennuskokemusta hänelle on kertynyt Benfican organisaation ohella Bahrainista ennen Seinäjoelle siirtymistään.
Laitahyökkääjä Justus Ojanen on ollut SJK Akatemian hyökkäyspään kirkkain tähti kuluvalla kaudella viimeisteltyään tähän mennessä komeat kahdeksan maalia, joiden lisäksi hänellä on kaksi maalisyöttöä. Piikkipaikalla joukkueen 4-2-3-1-ryhmityksessä pelaava Onni Hänninen on maalannut kuusi kertaa ja syöttänyt Ojasen tapaan kaksi osumaa. Kolmas tehomies, SJK:n oma kasvatti Elari Hautamäki on tehnyt kolme maalia ja tehnyt esityön viiteen.
Videoennakko
Bolt.Worksin Viiden Tähden Ennakkohaastattelussa kapteeni Pyry Piirainen:
https://www.youtube.com/watch?v=Lj6PaJiOo4U
Jippo - SJK Akatemia
La 2.8. klo 16.00
Mehtimäen tekonurmi
Liput ennakkoon / portilta: 12 € / 15 € aikuiset, 9 € / 12 € erikoisryhmät (varusmiehet, työttömät, eläkeläiset), 6 € / 8 € koululaiset ja opiskelijat, kausikortilla ilmaiseksi sisään. Ennakkoliput ovat ostettavissa verkkokaupastamme.
Lapset alle 7 v ilmaiseksi sisään, ja yli 75 v ilmaiseksi sisään Suomen Seniorikodit tarjoamana.
Osta otteluliput ennakkoon ja osallistut FL3X Hyvinvointi 60 min hierontalahjakortin arvontaan (arvo 49 €). Arvonta suoritetaan kausikorttilaisten ja päivä ennen peliä ennakkolipun ostaneiden kesken. Voittajalle ilmoitamme henkilökohtaisesti sähköpostiin & nimi julkaistaan kuulutuksena pelissä.
Mikäli et syystä tai toisesta pääse paikan päälle, Ruutu toteuttaa ottelusta selostetun livelähetyksen.
Artikkelin kansikuva: Mikko Kalavainen