Yleistä

Urheilutoiminnan Q & A - Piinapenkissä Kari Kuikka ja Mikko Hallikainen

Urheilutoiminnan Q & A - Piinapenkissä Kari Kuikka ja Mikko Hallikainen

Pyysimme viime viikolla Jipon somekanavien seuraajilta Jipon urheilutoimintaan liittyviä kysymyksiä. Mediatiimimme kävi kysymykset läpi ja muodosti kymmenestä parhaasta patteriston, johon saavat nyt vastata seuran hallituksen urheilutoiminnasta vastaava varapuheenjohtaja Kari Kuikka sekä päävalmentaja Mikko Hallikainen.

Millainen on teidän keskinäinen roolijakonne joukkueen rakentamisessa?

KARI: "Roolijako on tässä parin vuoden aikana muodostunut aika selkeäksi oikeastaan itsestään. Mikon vastuulla on pelaajien kartoitus, kontaktointi sekä arviointi, sopiiko pelaaja x siihen jalkapalloon mitä halutaan pelata sekä sopiiko pelaaja tyyppinä meidän ryhmäämme. Lisäksi Mikon vastuulle kuuluu joukkueen taustaryhmän rakentaminen. Jos kyseessä on pelaaja/valmentaja kenet Mikko joukkueeseen haluaa, alkaa sitten minun työni sopimusneuvotteluiden muodossa, ja yritän jonkun verran osallistua omien agenttikontaktieni kautta tuohon pelaajakartoitukseen.

Keskustelemme keskenämme paljon eri pelaajista, sopimusrakenteesta, pelaajan roolista ja siitä, mitkä ovat ne meidät reunaehdot, jotta pysymme budjetissa. Viimeinen sana on kuitenkin minulla budjettivastuun myötä, mutta hyvässä yhteisymmärryksessä joukkuetta rakennetaan nyt kolmatta vuotta."

MIKKO: "Olen ollut todella tyytyväinen siihen, miten tämä on toiminut, ja kuinka ”vapaat kädet” olen saanut joukkueen rakentamisessa, sillä se ei ole itsestäänselvyys. Ja samaan aikaan myös tarvittavan tuen ennen kaikkea Karilta."

Haetaanko joukkueeseen vielä vahvistuksia? Neuvotellaanko kenenkään testattavana käyneistä pelaajista kanssa vielä sopimuksesta?

KARI: "Kyllä me silmät pidämme auki ja katsomme tilannetta sekä markkinaa mahdollisimman pitkään. Meillä on joukkue ollut rungon osalta valmis jo pidempään, mutta pelaajakartoitustyö itsessään jatkuu koko ajan. Rajoittavana tekijänä on budjetti, jonka mukaan edetään, ja koska joukkue on jo pidempään ollut kasassa, ei siellä enää isommin liikkumavaraa ole. Tälläkin hetkellä meillä on keskusteluja käynnissä, myös testissä käyneiden pelaajien kanssa, mutta johtavatko ne mihinkään, nähdään sitten myöhemmin. Olemme erittäin tyytyväisiä joukkueeseen, joten mitään pakkoa meillä ei ole hankintoja enää tehdä."

Onko kaikki haluamanne pelaajat saatu kiinnitettyä joukkueeseen, vai olisiko esimerkiksi testattavana käyneistä mutta matkaa muualle jatkaneista pelaajista joku haluttu pitää?

KARI: "Voidaan sanoa, että ne pelaajat, jotka olemme halunneet, olemme myös saaneet. On muutamia nimiä, jotka olisivat hyvin sopineet tuohon ryhmään, mutta syystä tai toisesta sopimukseen asti ei päästy, mutta ne on pystytty sitten paikkaamaan hyvin. Viime kauden urheilullinen menestys on totta kai näkynyt kiinnostuksena Jippoa kohtaan, joten halukkaita pelaajia on ollut todella paljon verrattuna vuoden takaiseen, jolloin Joensuuta ei koettu uran kannalta järkeväksi siirroksi. Nyt olemme kuitenkin varteenotettava vaihtoehto todella kovan CV:n omaaville pelaajille, mikä totta kai on osoitus siitä työstä, mitä joukkue on Mikon johdolla tehnyt viime vuosina."

Missä määrin edustusjoukkueen rakentamisessa on huomioitu myös reservijoukkue PunaMustaa koskevat tarpeet ja tavoitteet?

KARI: "Kyllä sitä on pyritty huomioimaan mahdollisimman paljon, kuten edustusjoukkueen sopimuspelaajien määrästä voi päätellä. PunaMusta toimii Jippo-junioreiden alla, joten Palloliiton kilpailumääräyksistä tulee tiettyjä rajoitteita, miten pelaajat edustusjoukkueesta voivat siirtyä pelaamaan PunaMustan riveihin. Tavoitteena kuitenkin on, että edustusjoukkueesta jokaiseen otteluun saadaan vähintään 5–7 pelaajaa. Joukkueen tarkoitus ei ole olla edustuksen farmijoukkue, vaan haluamme sen olevan luonnollinen osa Jippolaista pelaajapolkua kohti edustusjoukkueen runkopelaajan roolia, ja mahdollinen väylä myös muualta tuleville nuorille pelaajille, jotka haluavat urallaan eteenpäin."

Onko PunaMustalla pyrkimys nousta Kakkoseen lähivuosina?

KARI: "Laajentaisin tämän kysymyksen koskemaan koko joensuulaista jalkapalloa. Nykyinen rakenne, jossa yksi joukkue pelaa Ykkösliigassa ja muut sitten Kolmosessa tai alempana, ei toimi, jos kaupungin jalkapalloa halutaan viedä eteenpäin. Hyppy esim. B-junioreista Ykkösliigaan on todella iso. Meillä pitäisi olla kaupungissa joukkue/joukkueita, jotka pelaavat vähintään Kakkosessa, jotta kaikille pelaajille saataisiin sen hetkisen tason kannalta paras ympäristö, joka mahdollistaisi kehittymisen kohti ylempiä sarjatasoja.

Emme ole asettaneet PunaMustalle nousutavoitteita, vaan sen tavoitteet ovat tällä hetkellä pelaajakehityksen puolella. Totta kai tämä on myös taloudellinen kysymys, eli jos PunaMustaa lähdetään viemään eteenpäin, niin se tarvitsee oman taustaorganisaationsa sekä taloudellisen selkärangan, joka pelaamisen ylempänä mahdollistaisi."

Ykkösliigan ja Veikkausliigan lisenssimääräyksissä on määritetty erilaisia lisenssivaatimuksia valmentajille. Onko Jipon valmennustiimi Ykkösliigan lisenssiehtojen mukainen, vai onko jouduttu hakemaan poikkeuslupia? Entä voisiko Mikko toimia päävalmentajana Veikkausliigassa?

KARI: "Ykkösliigan osalta meidän ei ole tarvinnut hakea poikkeuslupia, eli nuo lisenssimääräysten mukaiset ehdot täyttyvät kyllä. Jos nousisimme Veikkausliigaan, niin Mikon nykyinen koulutustaso ei riittäisi valmentamaan siellä, mutta totta kai hakisimme hänelle paikkaa UEFA PRO-kurssilta, jonne pääseminen sitten avaisi mahdollisuuden toimia päävalmentajana Veikkausliigassa."

Miten ammattimaista joukkueen toiminta on? Osa pelaajista on ilmeisesti ammattilaisia, osa puoliammattilaisia ja sitten on vielä opiskelijoita?

KARI: "Antti Muurisen sanoin ”Eteenpäin on menty”, mutta emme missään nimessä voi sanoa olevamme ammattilaisjoukkue. Meillä on joukkueessa paljon pelaajia, jotka opiskelevat tai työskentelevät pelaamisen ohella, koska emme pysty maksamaan pelaajille sellaisia korvauksia, että ammattilaisuus olisi mahdollista. Meillä on vielä paljon tehtävää jokaisella osa-alueella taustaorganisaatiosta pelaajien tukitoimintoihin, mutta tavoitteenamme on kehittää toimintaa joka vuosi, jotta joku päivä voisimme olla ammattilaisjoukkue."

MIKKO: "Joukkueen toiminta pyritään tekemään niin ammattimaisesti kuin resurssit antavat myöten. Emme ole ammattilaisjoukkue, mutta pyrimme kaikessa tekemisessä niin hyvään kuin mahdollista, etenkin niissä asioissa, joihin pystymme parhaiten vaikuttamaan, eli jotka tapahtuvat kentällä. Kentällä tapahtuva toiminta on tärkein investointimme. Käytännössä se, että emme ole ammattilaisjoukkue, tarkoittaa esim. sitä, että emme pysty harjoittelemaan aamupäivisin, vaan kokoonnumme koko joukkueen kesken iltapäivällä kahden aikaan, ja sitä, että meillä ei ole kokoaikaista huoltajaa, joka huolehtisi pelaajien varusteet ja esim. pyykkäyksen, vaan pelaajat hoitavat sitä toistaiseksi itse."

Miten paljon joukkue harjoittelee ja miten harjoittelua rytmitetään? Onko pelin jälkeinen päivä yleensä vapaa harjoittelusta?

MIKKO: "Kausisuunnittelussa huomioidaan isossa kuvassa harjoittelu eri vaiheissa kautta, jonka lisäksi jokaisella jaksolla on omat tavoitteensa, joihin päästään viikkosuunnittelun avulla. Suunnittelussa meillä on tietenkin omat tavoitteemme fyysiselle, psykososiaaliselle ja pelilliselle puolelle, jos sellaista termiä käytetään. Nämä eivät ole täysin toisistaan irrallisia, vaan kytkeytyvät tietenkin toisiinsa. Esimerkkinä arjesta: tällä hetkellä harjoittelemme neljä kertaa viikossa 90-120 min kentällä, lisäksi pelaajat tekevät omatoimisesti kaksi voimaharjoitusta viikossa, sekä jos emme pelaa, niin se korvataan harjoittelulla. Lisäksi palaverit yms. 

Viikkorytmissä on huomioitu pelitavan ja pelaajien kehittämisen eri osa-alueet eri päivien välillä, ja tähän kytkeytyy myös fyysinen kuormitus eri päivien välillä, eli meillä on fyysiseltä kuormaltaan eriäviä tapahtumia. Rasitusta ja pelaajien hyvinvointia seurataan päivittäin kyselyillä, ja jokainen harjoitus videoidaan. Lisäksi harjoittelun rytmiin vaikuttaa tietenkin pelit ja myös se, harjoitellaanko ulkona vai hallissa. Ulkona meillä on kilpailukauden aikana huomattavasti parempi mahdollisuus suunnitella viikkorytmi pelien ehdoilla, eli vaihtaa harjoituspäiviä, kun taas talvella eletään pitkälti pelkästään vakiovuorojen varassa, olipa peli missä kohtaa viikkoa tahansa.

On tutkitusti parempi (loukkaantumisherkkyyden vuoksi) pitää palauttava harjoitus peliä seuraavana päivänä ja vapaa vasta sitä seuraavana, mutta kyllä me huomioimme kokonaisuuden, esim. pitkät matkat. Eli jos tulemme esim. aamuyöllä neljän aikaan Turusta kotiin, niin pidämme sen päivän vapaana ja kokoonnumme vasta seuraavana päivänä."

Mitä pelillisiä yksityiskohtia hieman muuttuneella formaatiolla ja taktiikoilla pyritään nyt parantamaan viime kaudesta?

MIKKO: "Isossa kuvassa haluamme olla monipuolisia. Voimme muuttaa formaatiota, mutta pelaamisen periaatteet pysyvät. Totta kai haluamme keskittyä viime kauden analyysin pohjalta esiin tulleisiin seikkoihin sekä jatkaa pelillistä prosessia viime kaudesta, huomioiden samalla joukkueemme käytettävissä olevien pelaajien vahvuuksia, joita on tietysti otettu myös huomioon, kun jatkoja tai uusia sopimuksia on tehty. Jos nyt tässä paljastan jotain paljastamatta kuitenkaan liikaa, niin haluamme kehittää ylimpien pelaajiemme yhteistyötä, siirtymiä eri puolustuskorkeuksien välillä, tasapainoa sekä pallonhallinnan kautta etenemisiä. Samaan aikaan haluamme kuitenkin myös vahvistaa entisestään viime kauden vahvuuksiamme."

Miten paljon harjoitusrinkiä ja otteluihin käytettävissä olevaa pelaajarinkiä ovat rasittaneet armeijakomennukset ja toisaalta loukkaantumiset? Ovatko Anton Eerola ja Joona Malinen olleet sivussa loukkaantumisten takia, ja onko heitä lupa odottaa takaisin vielä sarjakauden alkuun mennessä?

MIKKO: "Pelaajien terveystilanteista en voi juurikaan julkisesti puhua ilman lupaa, mutta molemmat edellä mainitut pelaajat ovat toistaiseksi poissa harjoitusvahvuudesta, mutta kuntoutuvat tahoillaan. Joonan kohdalla paluu menee todennäköisesti loppukesään / alkusyksyyn. Antonin kohdalla mennään viikko kerrallaan, ja paluu tulee sitten, kun hän on kunnossa. Meillä on kuitenkin todella laaja rinki, ja olemme pystyneet harjoittelemaan poissaoloista huolimatta tämän vuoden puolella lähes jokaisen harjoituksen niin, että pelaajia on +22, joka on todella hyvä määrä, vaikka sairasteluita ja pieniä loukkaantumisiakin on matkalle mahtunut."

Jippo kiittää kysymysten lähettäjiä!