Jippo pelasi PK-35:ta vastaan vahvan 90-minuuttisen. Kolme pistettä oli
lopulta vain minuuttien päässä, mutta Eino-Iivari Pitkälän maali lisäajalla
murskasi joensuulaisten unelmat.
Avauskokoonpano: Piirainen, Vesiaho, Pihlaja, Huhtala, Watanabe, Turunen (46’ Kiuru), Forss, Honkola (87’ Venäläinen), Tainio, Kikuchi, Koistinen (64’ Mahugo)
Penkillä: Kaikkonen, Mahugo, Forsman, Venäläinen, Viitaniemi, Saarenkunnas, Kiuru, Montonen
1. jakso
Aurinkoisella Oulunkylän stadionilla nähtiin ensimmäinen hyökkäyslähtö neljännellä minuutilla, kun Maximus Tainio antoi pitkän syötön boksin sisään. Pallolle ei löytynyt kuitenkaan vastaanottajaa ja peliväline kieri yli päätyrajan. Myös isäntäjoukkue PK-35 pääsi vetopaikalle hetkeä myöhemmin, mutta laukaus lensi reippaasti yli maalikehikon.
Kotijoukkue suoritti ensimmäisen vaihtonsa jo kymmenennellä minuutilla, kun jalkaansa loukannut Joonas Sundman joutui tekemään tilaa Franklin Okoye Chinacheremille. Joensuulaiset saivat toiselle kymmenykselle siirryttäessä kaksikin maalipaikkaa, kun ensin Junnosuke Watanabe laukoi pallon Dimitrios Goumasin syliin. Pian tämän jälkeen Oskar Pihlaja sai luvan kokeilla maalintekoa, mutta pallo päätyi rauhassa rakennetun hyökkäyksen päätteeksi ohi maalin, kun tila kävi ahtaaksi.
Merkit hyvästä olivat kuitenkin ilmassa, ja peli oli Jipon hallussa. Pallo pyöri pitkään pääosin PK-35:n puolustusalueella ja johtomaalin avaimet olivat joensuulaisten käsissä useiden maalipaikkojen ja kulmapotkujen muodossa. 25. minuutilla nähtiin ensimmäinen PK-35:n varteenotettava maalipaikka, mutta Kasper Viramäki ei saanut vietyä isäntiä johtoon. Hetkeä myöhemmin Pyry Piirainen joutui ensi kertaa ottelussa torjuntatöihin, ja punamustat isännät saivat illan ensimmäisen kulmapotkun. Tämä kuitenkin selvitettiin huoletta.
Ensimmäisen jakson vaiheet olivat hyvin nähtävillä siten, että alkupuoliskolla pallonhallinta oli Jipolla. Juomatauon jälkeen kotijoukkue piristyi ja pelin paino kääntyi kohti Piiraisen vartioimaa maalia. Hyökkäykset syntyivät nopeasti eikä puolustus meinannut ehtiä niihin mukaan. Puoliaika koitti kuitenkin maalittomassa tasatilanteessa.
2. jakso
Toisen puoliajan alkajaisiksi Jippo suoritti yhden vaihdon, kun Miro Turunen antoi viestikapulan Jyri Kiurulle. Pelikellosta sai kulua minuutteja tovin ilman kummankaan joukkueen puolesta nähtiin yhtään varteenotettavaa hyökkäystä, saatika maalipaikkaa. Lähimmät laukaukset kohti kotijoukkueen maalia viuruivatkin vain ohi.
Ensimmäinen vaarallinen tilanne nähtiin kotijoukkueen toimesta, kun Eino-Iivari Pitkälä sai vapaapotkun. Tämä kuitenkin päätyi turvallisesti Piiraisen syliin. Illan toisen vaihtonsa suorittanut Jippo pääsi pelin päälle jälleen 60 minuutin jälkeen, ja sinnikäs yrittäminen palkittiin lopulta 68. peliminuutilla. Yoshiaki Kikuchin antaman kulmapotkun jälkimainingeissa Pihlaja syötti pallon kentälle tulleelle Kiurulle, joka pääsi puskemaan pyöreän maaliin ohi Goumasin.
Kotijoukkue sai kuitenkin käännettyä ruoria ratkaisevasti seuraavalla kymmenminuuttisella, ja raikas hyökkäyspelaaminen toi tullessaan useita maalipaikkoja sekä vaarallisia erikoistilanteita. Jippo kuitenkin onnistui pitämään pintansa, ja viimeiset minuutit olivat todella tasaisia.
Jipon kohtaloksi koitui kuitenkin neljä annettua lisäminuuttia varsinaisen peliajan päälle. Näistä ensimmäisellä Pitkälä venytti maaliverkkoja tulisella laukauksellaan, joka riitti siivuttamaan pistepotin tasan.
Mikko Hallikainen:
– Ensimmäinen puoliaika oli meiltä kokonaisuutena huono. Emme olleet pallon kanssa riittävän hyviä, menetimme palloja ja hävisimme kaksinkamppailuja etäisyyksien ollessa suuria. Annoimme PK-35:n pelata omaa peliään emmekä päässeet halutulla tavalla peliin kiinni pallottomana emmekä pallon kanssa joitain hyviä hetkiä lukuunottamatta.
– Toiselle jaksolle tulimme hyvin, parannettiin asioissa mitä puoliajalla sovittiin ja menimme ansaitusti johtoon jonka lisäksi pystyimme etenemään syvälle koko ajan paremmin ja paremmin. Loimme mielestäni tarvittavat paikat myös toiseen osumaan mutta sitä emme pystyneet tekemään. Pelin virta oli täysin meidän toisella jaksolla eikä kotijoukkue saanut toisella jaksolla juuri mitään lukuunottamatta läpi pelin vaarallisia erikoistilanteita kunnes sitten lisäajalla tavallaan kuin tyhjästä pääsivät tasoittamaan pelin pienen kombinaation päätteeksi.
– Olemme menettäneet vierasvoiton näillä loppuhetkien maaleilla nyt kolme kertaa ja se asia meidän on vain saatava kuntoon. Kyse on pienistä yksittäisistä hetkistä, yleensä valitettavasti henkilökohtaisista virheistä. Me emme voi tietenkään pelätä virheitä tai jos vastustaja on vain niin hyvä että pakottaa meidät niihin niin sitten se on niin. Kuitenkaan näissä siitä ei ole ollut kyse vaan enemmänkin vain omista yksittäisistä nukahduksista joista tällä kaudella meitä rankaistaan jokaisella kerralla. Ja se täytyy tiedostaa eli jos emme pysty tekemään itse toista helpottavaa osumaa niin sitten meidän on vain pelin loppuhetkillä keskityttävä pitämään pelin virta epäsuotuisana vastustajalle ja ennen kaikkea keskityttävä vain ja ainoastaan siihen että vastustajalla ei ole pallon kanssa liikaa aikaa ja tilaa eikä vastustajia ole vapaana eli kuinka maksimoimme oman maalin suojelemisen. Yleensä vapaat ja tyhjät tilat eivät tee maaleja mutta vapaat vastustajan pelaajat kriittisillä alueilla voivat sen tehdä. Ylipelaamiselle ei ole sijaa vaan jokaisen on hoidettava oma rooli entistä huolellisemmin lähellä omaa boksia ja boksissa. Keskittyminen ja kontrastipelaaminen loppuhetkillä on vain oltava huolellisempaa yksilötasolla jolloin se on sitä myös kollektiivisesti.
– Kaiken kaikkiaan tasainen ja odotetunlainen matsi jossa toisen jakson hyvällä esityksellä olisi ollut enemmänkin otettavissa ja tasapeli on pettymys.
Ottelukooste: https://youtu.be/Abm-oObX5wc
Seuraava ottelu: Jippo - SJK Akatemia | la 2.8. klo 16.00 | Mehtimäki
Otteluraportit tarjoaa: